İçeriğe geç →

Evernote nedir ve nasıl kullanılır?

Evernote Nedir ve Nasıl Kullanılır ?

Hayatımız boyunca birçok bilgiye maruz kalırız. Bunların bir kısmı önemsiz gözükürken diğer kısmı kısa veya uzun vadede bizim için çok önemli olabilir. Yoğunluğun arasında önemli şeyleri unutmak ve kaybetmek ağır sonuçlar doğurabilir. Bunların önüne geçmenin en bilinen yollarından birkaçı not tutmak, hatırlatıcı kurmak, yapılacaklar listesi oluşturmak sayılabilir. Kişisel tecrübelerimden yola çıkarak saydığım özelliklerin birçoğunu sade ve işlevsel şekilde yapmanın en güzel yolu ” Evernote ” kullanmak olduğunu söyleyebilirim.

Bu yazımda (tahmin edebileceğiniz gibi) üç yıldır aktif olarak kullandığım ve hayatımda önemli bir yer edinen uygulama olan Evernote‘tan bahsedeceğim.

Evernote nedir ?

Evernote, çapraz platformlar arası not tutma, çeşitli şekilde düzenleme ve arşivleme uygulamasıdır. Notlarınız, fikirleriniz, listeleriniz ve hatırlatıcılarınız için tek bir yerden düzenli bir şekilde takip edebilmenize yardımcı olur. Ayrıca birçok platformda çalışmaya uygundur.

Çapraz platform olarak desteklediği platformlar ” Microsoft Windows, macOS, Chrome OS, Android, BlackBerry OS, BlackBerry Tablet OS, iOS, webOS, Windows Mobile, Windows Phone, WatchOS, PebbleOS, Wear OS ” bulunmaktadır.

Evernote ile neler yapılır ?

Uygulama ile metin şeklinde not alınabilir, web sayfaları kayıt edilebilir ayrıca fotoğraf, ses kaydı, el yazısı şeklinde de not alınabilir. Ayrıca bu notlarınızı ekibinizle veya arkadaşlarınızla hızlı bir şekilde paylaşabilirsiniz.

(Masaüstü) Nasıl Kullanılır ?

Evernote Nedir ? Evernote Ana sayfası
Evernote Ana Sayfası

Uygulamayı yükleyip açtıktan sonra karşımıza yukarıdaki görüntünün aynısı gelecektir. Bu arayüzü üç bölgeye ayırarak anlatmak anlama açısından işlerimizi çok kolaylaştırıcaktır.

Birinci Bölge: Uygulamamızın Ana menüsüdür. Bu bölgede bulunan başlıkları tek tek açıklamak istiyorum.

+Yeni Not, yeni not oluşturmamızı sağlayan seçenektir. Bir şeyleri not almak istiyorsanız tıklayarak not almaya başlayabilirsiniz.

Kısayollar, hızlı bir şekilde sizin için önemli olan notları, not defterlerini ya da etiketleri buraya atayabilir zaman kaybetmeden erişebilirsiniz.

Not Defterleri, isminden de anlaşılabileceği gibi not defterlerinizin bulunduğu bölümdür. Örnek vermem gerekirse okul için ”Okul”, iş için ”İş”  adı altında sadece bu konulara has not defteri oluşturup bu konular hakkında notlarınızı tutabilirsiniz.

Benimle Paylaşılanlar, sizinle veya sizin başkalarıyla paylaştığınız notları görebileceğiniz yerdir.

Etiketler, birçok uygulamadan alışık olduğumuz etiketler oluşturup bu etiketler altında hangi notlar olduğunu görmemizi sağlayan yerdir. Bu bölümde oluşturulan etiketleri yönetebilirsiniz.

Çöp Kutusu, daha önce sildiğiniz notların belli bir süre saklandığı yerdir.

Premium’a Geçin, ücretsiz plandan ücretlilere yükseltebileceğiniz seçenektir.

İkinci Bölge: Seçili olan not defteri içindeki notların gösterildiği alandır.

Üçüncü Bölge: Notlarımızı yazacağımız alandır.

Özellikleri

Evernote diğer not uygulamalarıdan farklı kılan sevdiğim birkaç özelliği ele almak istedim.

Evernote Web Clipper

Evernote‘un bir diğer mükemmel özelliği Web Clipper adlı tarayıcı eklentisiyle ortaya çıkıyor. Tarayıcı eklentisiyle beraber bulunduğunuz web sayfasını kırpabiliyor, kırpılan web sayfaları üzerinde çeşitli düzenlemelerde bulunabiliyor ve bunları kayıt edebiliyorsunuz. Böylelikle internette ilginizi çeken yazıları bir daha kaybetmemek üzere kayıt edebilirsiniz. Kullanım basitliğinin yanında tarayıcı eklentisi Safari, Chrome ve Mozilla’yı destekliyor.

Kullanım Videosu

Makale, tıklandığı sayfadaki sadece yazı yoğunluğunun çok olduğu kısmı kırparak kaydetmeyi sağlar.

Basitleştirilmiş Makale, tıklandığı sayfadaki arka planı kaldırarak sadece yazı yoğunluğunun çok olduğu kısmı kırparak kaydetmeyi sağlar.

Tam Sayfa, tüm sayfayı eksiksiz olarak kırparak kaydetmeyi sağlar.

Yer İmi, sayfayı yer imi görüntüsüne benzeterek kaydetmeyi sağlar.

Ekran Görüntüsü, sayfanın ekran görüntüsünü alarak çeşitli düzenlemelerle kaydetmeyi sağlar.

Şablonlar

Evernote’a yakın zaman gelen bir özellik olup artık belirli temalardaki not biçimleri hazır şablon olarak bizlere sunulmaktadır. Bu şablonları görmek, uygulamanıza kaydetmek ve daha fazla bilgi için şablonlar sayfasına gidebilirsiniz.

Evernote Şablonlar

Değerlendirme

Evernote birçok not uygulamasından daha kapsamlı olmasının yanında sadeliği, işlevselliği ve çapraz platformları desteklemesi nedeniyle ayrılıyor. Üç farklı planı bulunan uygulama Basic yani ücretsiz yapısıyla aynı anda iki adet cihazda kullanım imkanı veriyor. Not uygulamanızın özelliklerini artırmak için planları buradan inceleyebilirsiniz.

Sizce Evernote bu şöhretini hak ediyor mu ? Yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kategori: Teknoloji

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir