Trello nedir?

Bir tarafta yetiştirmeniz gereken projeler bir tarafta kişisel hayatınızdaki işler ve bunları unutmamak için aldığınız notlar, kontrol listeleri ve post-itler. Bu karmaşıklığa bir çözüm arıyorsanız Trello tam aradığınız uygulama.

İster projeniz ister bir sonraki aile tatili için olsun, sizin ve ekibinizin organize olmasına yardımcı olmak için muhteşem bir uygulamadır.

Bu işlevselliğinin yanında projenizin ne kadar ilerlediğini ve projenizde çalışanların neler yaptığını basitçe takip etme şansına sahipsiniz.

Uygulamanın temelinde Kanban metodu yatmaktır. Peki kanban metodu nedir?

Kanban Metodu

En basit haliyle; Kanban (Japonca tabela veya ilan tahtası), belirli bir süreçte işi yönetmek için kurulan görsel bir yönetim sistemidir.

Kanban, hem süreci (iş akışını) hem de bu süreçten geçen fiili işi görselleştirir. Böyle iş daha basit hale gelir.

Kanban Ornegi
Kanban Örneği

Aslında herkesin bildiği (veya kullandığı) bir yöntemdir.  İşlerin yapılışını üç büyük aşamaya böler;

  • Planlanan
  • Yapılmakta Olan
  • Yapılan

Bu süreçte olanlarla ilgili işin başlangıcına sürekli geri bildirim gönderilir.

Basit bir örnekle açıklamak oluşan soru işaretlerinin önüne geçecektir. Diyelim ki bir dijital pazarlama ajansınız ve web sitenizde ‘Dijital Pazarlama Stratejisi’ hakkında yazı yazmayı düşünüyorsunuz.

Bir yazının ortaya çıkması için temel işleri listeliyorsunuz:

  • Yazının yazılması,
  • Görseliğinin artırılması,
  • Web sitesinde yayınlanması.

Bu yapılacaklar ilk olarak ‘planlananlar‘ basamağında yer alacaktır.

Biraz zaman geçtikten sonra yazının yazılmasının ve görselliğinin artırılmasının ‘yapılmakta olanlar‘ basamağında olduğunu fakat yayınlama işinin hala ‘planlama‘ basamağında olduğunu fark edeceksiniz.

Bu süreçte karşılaşılan sorunları veya deneyimlerse ‘backlog‘ olarak işin en başına bildirilerek sürecin sürekli iyileştirilmesini sağlayacaktır. Böylelikle yazınız sürekli iyileşek ortaya çok daha güzel bir iş çıkacaktır.

Kamban en basit haliyle budur.

Trello Tanım

Trello nedir
Trello Nedir?

Trello, kanban tekniği kullanan basit ama işlevse bir proje yönetim uygulamasıdır.

Trello arayüzünde bulunan panolar, listeler ve kartlarla işlerinizi yönetmenizi sağlar. Bu bileşenler üzerinde not tutabilir, yapılacaklar listesi hazırlayabilir, bitiş tarihi atayabilir hatta ekip arkadaşlarınızdan hangisinin bunlar üzerinde değişiklik yaptığını görebilirsiniz.

Tüm bunları panolar, listeler ve kartlar diye üç bileşen aracılığı ile gerçekleştirebiliyoruz. Daha iyi anlamak için pano, listeler ve kartları daha detaylı anlatmak gerekiyor.

Buna geçmeden öncen uygulamanın nereden indireleceğini ve nasıl kuralacağını anlatmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Trello Nasıl İndirilir?

trello nasil indirilir
Trello Nasıl İndirilir?

Bu bağlantıdan uygulamayı indirebilirsiniz. Yukarıda görüldüğü gibi birçok platform üzerinde çalışabilir. Web üzerinden yani internet tarayıcısı üzerinden kullanabilirsiniz, mobil (IOS, Android) uygulamasını veya masaüstü uygulamasını indirebilirsiniz.

Bu yazıda masaüstü uygulaması üzerinden devam edilecektir.

Üyelik

Trello Acilis 1
Trello Açılış (1)

Uygulamayı kurunca yukarıdaki ekranla karşılaşacaksınız. Continue tıklayarak devam edin.

Trello Acilis
Trello Açılış

Bir sonraki ekran da uygulama hakkında kısa bilgilerin olduğu ekran karşınıza gelecek. Bu kısımda Sign Up tıklayarak devam edin, gelecek izinleri kabul etmelisiniz. Bu izinler (genellikle!), uygulamanın size bildirim göndermesi için gereklidir.

Trello Uyelik
Trello Üyelik

Sign Up tıkladıktan karşınıza üyelik ekranı gelecektir. Bu kısımda birçok şekilde üye olabilirsiniz. Mavi kutucuk ile işaretlidiğim kısıma e-posta adresinizi girerek, e-posta yoluyla üyeliğinize devam edebilirsiniz veya alta bulunan seçeneklerle (Google Hesabınızla, Microsoft Hesabınızla veya Apple Hesabınızla) üye olabilirsiniz.

Şimdilik e-posta hesabıyla nasıl üye olunacağı ile devam ediyorum.

Trello Uyelik 2
Trello Üyelik (2)

Sıradaki ekranda mavi ile işaretlenen yere sırasıyla ‘adınız ve soyadınızı, şifrenizi‘ yazın Kaydol‘a tıklayın.

Trello Anasayfa
Trello Anasayfa

Yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi Trello arayüzüne hoş geldiniz.

Arayüz

Trello Arayuz
Trello Arayüz

Daha rahat anlaşılması için arayüzü numaralandırmak çok daha efektif olacaktır.

1 Numaralı yerde bulunan ‘Panolar, Şanlonlar ve Anasayfa‘ bulunmakta. Panolar kısmında panolarımız bulunuyor bu sayfa şuan bulunduğunuz sayfaya yani panoların bulunduğu sayfaya yönlendiriyor. Bu kısım yazının devamında detaylı anlatılacaktır.

Trello Sablonlar
Trello Şablonlar

Şablonlar kısmında çeşitli işler için oluşturulmuş hazır panolar bulunuyor. Spesifik olarak uğraştığınız bir işiniz varsa (Tasarım, Pazarlama vs.) sizin için oluşturulmuş kullanışlı panolar bulabilirsiniz.

Trello Ana Sayfa
Trello Ana Sayfa

Anasayfa kısmında panolara ve kartlara en önemli aktiviteleri ve değişikleri özet bir şekilde görebiliyorsunuz.

Takım oluştur kısmında ekibinizi oluşturup aynı projeler üstünde çalışabilirsiniz.

2 Numaralı kısımda (Son Görüntülenenler) en son kullanılan panolar gözükmetedir.

4 Numaralı kısımda, (sağ üst köşe) ‘+’ yazan yere tıklayarak pano ekleyebilirsiniz. Zil işaretine tıklayarak gelen bildirimleri görebilirsiniz. Profil fotoğrafınıza tıklayarak profil ayarlarınıza erişebilirsiniz. En sağda bulunan somon işareti ayarlar kısmıdır.

Trello Pano
Trello Pano

3 Numaralı kısımdaysa PANOLARINIZ bulunmaktadır. ‘Yeni pano oluştur’ tıkladığınız zaman yukarıdaki görüntüdeki sayfaya benzer bir sayfayla karşılaşacaksınız.

Trello Pano Olustur
Trello Pano Oluşturma

Ekranın üst kısmında böyle bir ekran çıkacaktır. Burada oluşturacağınız panoya başlık ekleyebilirsiniz. Panonun arka plan resim veya rengini değiştirebilirsiniz. Ayrıca hızlıca var olan bir takımı ekleyebilir, panoyu kimlerin erişebileceğini seçebilirsiniz. Şimdilik hızlıca isim yazıp panonuzu oluşturun.

Pano
Trello Pano
Trello Pano

Panolar, sütunlara bölebileceğiniz mantar panolarla aynı mantığa sahiptir. Tüm işlerinizi bu kısımda listeler ve liste içinde bulunan kartlar aracalığı ile takip edebilirsiniz.

Öncellikli olarak panonuza liste eklemeniz gerekiyor. İlk pano oluşturduğunuzda ekranınız (panonuz) boş gözükecektir.

+ Başka Liste Ekleyin‘ diyerek panonuza liste ekleyebilirsiniz. Benim en sık kullandığım listeler yöntemi (görüldüğü gibi), ‘Geri Bildirim, Yapılacaklar, Yapılıyor ve Yapılanlar‘dır.

Listeler
Listeler
Listeler

Listeler, panoya eklenen kartların bulunduğu yapılan işin aşamalarını gösteren sütunlardır. Bu sütunlara kartlar ekleyerek iş takibi yapılır.

Kart
Trello Kart Gorunumu
Trello Kart Görünümü

Trello‘nun en küçük ve en temel yapı taşı denilebilir. Kanban örneğinde verdiğime ek olarak, yapışkan kağıtlar olarak örneklendirebilir. Tüm iş kartlar aracılığıyla eklenir ve takip edilir.

Kartlara;

  • Görev
  • Açıklama
  • Yapılacaklar Listesi
  • Üye ve birçok şey

ekleyebilirsiniz.

Diyelim ki SEO üzerine bir blog açtınız. Yazı işlerinizi takip etmek istiyorsunuz.

İlk olarak Yazılar adı altında bir pano açabilirsiniz. Daha sonrasında ‘Yazılacaklar, Yazılıyor, Yazıldı‘ adı altında liste oluşturabilirsiniz. İlk yazınızın ‘SEO nedir?‘ olduğunu varsayalım.

Trello Kart Gorunumu
Trello Kart Görünümü

Kart oluşturduğunuz zaman kart görünümü yukarıdaki gibi olur. Bu karta, ekip veya başka birini ekleyince onun kartta yaptığı değişikleri bile görebilirsiniz.

Özet

Trello hem basitliği ile hem işlevselliği ile bugün en popüler yönetim araçlarından biri haline geldi. Hem kişisel hayatınızda hem projelerinizde hatta aile yaşantınızda bile bu uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bu rehberde, Trello’yu nereden indireceğinizi, nasıl üye olabileceğinizi, temel yapısını ve basit kullanımı öğrendiniz. İlerleyen zamanlarda daha detaylı bir şekilde, ekip eklemeyi ve daha efektik kullanmayı nasıl yapacağınızı anlatmayı planlıyorum.

Yazarın Not: Bu makale yayınlandığı platformun (internet) doğasına uygun olarak gerekli görüldüğü zamanlarda güncellenecektir.

Sizde fikirlerinizi yorum bırakarak blogumun ve yazının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

🙂

 

Author

Merhaba Ben Umut, Bildiklerimi paylaşmak ve kendi kişisel markamı geliştirmek için umutkirman.com kurmaya karar verdim.

Yorumlar