2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama kavramını duymuş veya gönül vermiş her insanın bir hikayesi vardır. Benim hikayem üniversite ikinci sınıfta katıldığım bir etkinliğe dayanıyor. Sunucu, sahneye davet ettiği kişinin mesleğini ‘’Dijital Pazarlama Uzmanı’’ olarak anons etmişti.

O zamana kadar sadece ‘’Pazarlama’’ kavramıyla tanışmış ben, merakla cebimden telefonumu çıkarıp Google’a ‘’Dijital Pazarlama nedir?’’ yazmıştım. Önüme çıkan arama sonuçlarının çoğunu ne yazık ki tatminkar bulmamış ve hemen peşinden dijital pazarlama ile ilgili kitap arayışına başlamıştım.

Türkçe çok fazla kaynak bulamasam bile karşılaştığım iki kitap dikkatimi çekmişti. ‘‘Acaba bu kitaplar okumaya değer mi?’’ diye kendi kendime sormuş en nihayetinde bulduklarımı satın almıştım.

O günden bu güne birçok kitap okumuş birisi olarak internette dijital pazarlama hakkında çok fazla kitaplar hakkında soru olduğunu gördüm. Ayrıca, yaptığım basit birkaç anahtar kelime araştırmasıyla, özellikle okuduğum birkaç kitap hakkında çok fazla arama yapıldığını fark ettim.

Neden daha önce okuduğum kitapları tekrardan okuyup blogumda incelemesini yazmıyordum ki? Fikir belki orijinal değil fakat birçok insan en azından bu kitaplar hakkında daha detaylı fikir sahibi olabilir.

2 Saatte A'dan Z'ye Dijital Pazarlama
2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama

Ben de ilk kitap inceleme yazımı, ilk aldığım iki kitap arasından seçtim.
Bu kitap Olgu Şengül’ün yazdığı 2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama adlı kitabı.

Kitabı tekrardan okuduktan sonra üç ana başlıkta incelemeye karar verdim.

Ön İnceleme; Bu bölümde, ilk olarak kitabı elime aldığımda neler hissettimi daha sonrasında kitabın kapağının ve içindekiler kısmının (ilk bakışta) neler vadettiğinden bahsedeceğim.
İnceleme; Bu bölümde, kitabı elimden geldiğince derinlemesine inceleyip anlatacağım.
Değerlendirme; En son kısım değerlendirme aşamasında bu kitap kimler için? Okumaya değer mi? gibi sorulara cevap verip yazımı bitireceğim.

Not: Burada unutulmaması gereken bir nokta var, bu inceleme tamamen kendi sübjektif yorumum olup herhangi bir beklenti içinde olmadan yazılmıştır. Amacım tamamen dijital pazarlama üzerine merakı olup kitap araştıran insanların (en azından) fikir sahibi olmalarını sağlamak.

Ön İnceleme

Kitabı tekrardan elime aldığımda ilk dikkatimi çeken şey, birazcık Amerikalı yazarların yaptığı gibi dikkat çekici başlık kullanımı oldu. İlk bakışta başlık, Dijital Pazarlama gibi duruyor gibi gözükse bile hemen yukarısında 2 Saatte A’dan Z’ye daha küçük fontlarla dikkat çekiyor.

2 Saatte A'dan Z'ye Dijital Pazarlama On Kapak
2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama Ön Kapak

(Aslında kitap hakkında en büyük ipucunu bu kısım veriyor.)

Yine yazar dijital pazarlama ve e-ticaret hakkında en çok kullanılan kelimelere ve merak edilen şeylere bol bol yer vermiş. Arka kapağında sektörün önünde gelenlerinin kitap hakkında yorumları bulunuyor.

2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama’nın kapağı ve arka kapağının tasarımı, kitabı ilk eline alan insanın, doğrudan dijital pazarlama sektörü hakkında tüm bilgileri bulabileceği hissiyatı ile tasarlanmış.

Daha dikkatli bakınca kullanılan bazı kelimeler ve kısaltmalar (hatta motto!), bana bu kitabın, hem dijital pazarlama öğrenmeye yeni başlayanlar için hem sektör tecrübesi olanlara rehber olması için yazıldığı hissiyatını verdi. Fakat kitabın çok ince oluşu birazcık şaşırttı. İlk okuduğumda bu kadar ince hissiyatı vermiş miydi? Sanmıyorum.

Ve bunların hemen peşinden kitabı okumaya başladım. Her şey dahil 171 sayfa olan kitabı bitirmem çok uzun sürmedi.

(Yukarıda dediğim gibi 2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama başlığının ‘’2 Saatte’’ ibaresi ipucunu fazlasıyla veriyor.)

İnceleme

İncelemeye başlamadan önce 2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama kitabının içindekiler kısmında bulunan ana başlıkları sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlar sırasıyla;

• Teknolojinin ve İnternetin Kısa Tarihi
• Pazarlama Stratejisi
• Dijital Pazarlama Stratejisi
• Dijital Reklam Metin ve Görselleri
• Dijital Pazarlama Aktiviteleri
• E-Ticaret ve Web Sitesi Yönetimi
• Kullanıcı Deneyimi (UX) ve Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımı
• Dijital Ölçümleme ve Dönüşüm Optimizasyonu
• Dijital Pazarlama Konusunda Kariyer
• Dijital Teknolojide Trendler
• Faydalı Araçlar

Kitabın başlangıç kısmında takdirle karşıladığım ilk şey, pazarlamada kullanılan ve genellikle dijital pazarlamadan bağımsızmış gibi düşünülen bazı şeylere açıklık getirilmesiydi. Bu noktaya biraz daha basmak istiyorum.

Pazarlamanın P’sini bilmeden dijital pazarlama öğrenmeye çalışmak uzun vadede bir noktanızı hep eksik bırakacaktır. Kitabın başlangıç kısmında, internetin doğuşundan başlayıp pazarlama karmasına kadar basit basit açıklanıyor. Bu bölüme ek olarak, pazarlamada kullanılan fakat dijital pazarlama içinde kullanılabilecek bazı analizleri yazar bizimle paylaşıyor.

2 Saatte A'dan Z'ye Dijital Pazarlama
2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama

Fakat sayfalar ilerledikçe, (maalesef!) kitap benim beklentilerim altında kaldı. Daha doğru ifade etmem gerekirse ilk okuduğum zamandan bugüne kitap, dijital pazarlama konusunda biraz bilgi sahibi olan birisine göre çok çok basit kalıyor.

Bazı bölümler detaylı açıklanmaya çalışılsa bile ne yazık ki yetersiz buluyorum. Özellikle orta bölümde bulunan bölümler sanki dijital pazarlama hakkında hazırlanmış bir sözlük hissiyatı verdi.

Kitabın sonları yine kitabın ortası gibi, kısa kısa açıklamalarla doluydu ve çoğu konu ne yazık ki derinlemesine açıklanmamış.

Tam bu noktada kitabın adının ‘’2 Saatte A’dan Z’ye Pazarlama’’ olduğu tekrardan hem sizlere hem kendime hatırlatma ihtiyacı duydum. Gerçekten de yazının başında belirtiğim gibi bu kitap, iyi bir okuyucuysanız iki veya üç saat içinde bitirilebilecek gibi tasarlanmış.

2 Saatte A’dan Z’ye Pazarlama kitabının derdi zaten derinlemesine sizlere dijital pazarlama öğretmek değil. Kitabın derdi daha çok bir hafta sonu oturup, yanınıza çayınızı veya kahvenizi alıp bitirmeniz üzerine tasarlanmış.

Burada artı bir parantez açmak gerekiyor.

Konular kesinlikle derinlemesine değil ama sade ve öz bir şekilde anlatılmaya çalışılarak, konu hakkında hiçbir bilgisi olmayan birisi için tatminkar bir içeriğe sahip olabilir. Dijital pazarlama hakkında bilgisi olan veya iyi bir internet kullanıcısı için bu kitap, okuyucuyu tatmin etmeyecektir.

Değerlendirme

Bundan dört yıl önce, 2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama kitabını okuduğumda öğrendiklerimi yadsıyamam. Fakat kitaba, bugünün bilgi ve birikimi ile baktığım zaman birçok minik eleştiride bulunacağım. Daha sonrasında bu kitabı kimler almalı veya almamalı ondan bahsedeceğim.

Kitaba en çok eleştiri getirdiğim kısım, iddaalı bir kapağa ve arka kapağa sahip olmasına rağmen kitabın, bu iddaya göre çok sığ kalmasıdır. Özellikle arka kapakta bulunan, sektörün önde gelen isimlerinin verdiği referanslar çok düşündürücü geldi.

 2-Saatte-Adan-Zye-Dijital-Pazarlama-Arka
2-Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama Arka Kapak

Bu kitap daha çok, dijital pazarlama hakkında biraz bilgisi olan veya dijital pazarlama hakkında hızlıca bir şeyler öğrenmek isteyenlerin okuması gereken bir kitap.

Eğer dijital pazarlama hakkında bilginiz varsa 2 Saatte A’dan Z’ye Pazarlama kitabı sizin için hayal kırıklığı yaratması çok muhtemeldir. Ayrıca bazı kavramları açıklarken yazar ister istemez, dijital pazarlama jargonunu kullanmış.

Bu durum, dijital pazarlama hakkında bilgi sahibi olamayanlar için kafa karışıklığı mutlaka yaratacaktır.

2 Saatte A’dan Z’ye Pazarlama, dijital Pazarlama hakkında bilgisi olan insanlar için ancak ve ancak bilgilerinin eksik olduğu kısmını görmelerini sağlamaktan öteye gidemeyecektir.

Yazının genelinde anlattığım 2 Saatte A’dan Z’ye Dijital Pazarlama’nın +’ları ve -‘leri toplu olarak vermek gerekirse;

+ Yeni başlayanlar için ideal kitap
+ Basit ve hızlı bir şekilde dijital pazarlama dünyasına giriş yapabilirsiniz
+ Her seviyeye neredeyse uygun

–  #1 numaralı rehber iddasının çok altında
– Kavramları açıklamada zamana zaman çok basit kalınılmış
– Sektör tecrübesi olanlar için bu kitabı okumak hiçbir şey katmayacaktır.

Ne olursa olsun, bu kadar yazıdan sonra yazara destek olmak için aşağıya en ucuzdan başlayarak, kitabı satın alabileceğiniz birkaç link bırakıyorum.

BKM Kitap’dan Satın Al

Kitapyurdun’dan Satın Al

Author

Merhaba Ben Umut, Bildiklerimi paylaşmak ve kendi kişisel markamı geliştirmek için umutkirman.com kurmaya karar verdim.

Yorumlar