Dijital Pazarlamanın Avantajları nelerdir?

Klasik pazarlama faaliyeti, genel hatlarıyla müşteriyle bağ kurup, ürün ve/veya hizmetleri ilgili müşterilere sunma işidir. Pazarlama olmaksızın hiç bir marka ayakta kalamaz ve bu yüzden markalar, pazarlama faaliyetlerine olabildiğince önem verir.

Günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen internetse, kişisel yaşam biçimlerimizi geri dönüşü olmayan biçimde değiştirmiştir. Günümüzde milyonlarca insan, zamanın çoğunu dijital ortamlarda geçirmeye başlamıştır. Markalar bu durumun farkına varıp klasik pazarlama faaliyetlerini online dünyaya taşımıştır. Bu sebepten dolayı pazarlama, önüne “dijital” sözcüğünü alıp yeni bir faaliyet olarak karşımıza çıkmıştır.

Dijital pazarlama, sadece pazarlamanın uzantısı değil, online dünyada var olmakla eşdeğerdedir. Getirdiği birçok avantajla beraber markalar için vazgeçilmezdir.

Dijital Pazarlama nedir?

Dijital Pazarlama nedir?
Dijital Pazarlama nedir?

Dijital Pazarlama, bir ürün veya hizmeti tüketicilere ulaştırmak için, dijital ortamda yapılan ve dijitale has özellikleri içinde barındıran pazarlama faaliyetleri bütünüdür.

Daha genel ifadeyle; ürün ve/veya hizmetlerin, belirli özelliklere göre kategorize edilmiş tüketicilere, dijital dünyanın imkanlarını kullanılarak; duyurulması, ulaştırılması ve hatırlatılmasıdır. 

Sizin İçin Önerilen Makale: Dijital Pazarlama nedir?

Dijital Pazarlama; SEO, SEM, İçerik Pazarlaması, E-Posta Pazarlaması, Sosyal Medya Pazarlaması, Affiliate Marketing, Native Advertising, Inbound Pazarlama, Influencer Pazarlaması ve Viral Pazarlama gibi bileşenlerle hedef kitleye ulaşır.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital Pazarlamanın Avantajları
Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlama, klasik pazarlamanın kullandığı yöntem ve bileşenlerin aksine, birçok teknolojiyi içinde barındırır. İnternetin getirdiği bu olanaklar sayesinde markalar için vazgeçilmezdir.

Başlıca dijital pazarlamanın avantajları; erişim, maliyet, enseklik,çeşitli içerik, verimlilik, veri ve optimizasyon olarak sıralanabilir.

Erişim

Erişim - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Erişim – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Erişim, içeriğiniz ve kampanyalarınızın gören toplam kişi sayısıdır.

Markanız veya işletmeniz için online dünyada sınırsız bir potansiyel yatmaktadır. Dünyada ve yerelde birçok insan internet ile tanışmakta, internetle tanışmış olanların internette geçirdiği süre her geçen gün artmaktadır.

WeAreSocial ve Hootsuite’in yayınladığı 2021 Dünyanın Dijital Karnesine göre, dünya nüfusunun %59.5’lik kısmı internet kullanıcısıdır. Yine aktif olarak sosyal medya kullananlar dünya nüfusunun %53.6’lık kısmına tekabül etmektedir. Türkiye özelinde istatistiklerse; İnternete erişimi olan toplam kullanıcı sayısı nüfusun %77.7’lik bir kısmını oluştururken sosyal medyayı aktif olarak kullananların oranı %70.8’dir.

Basit bir reklam kampanyasıyla bile yerel olarak milyonlarca kişiye erişebilir ve markanızı insanlara tanıtabilirsiniz. İnternet, dijital platformlar aracılığıyla yerel olarak değil global olarak başarılar elde etmiş marka hikayeleriyle de doludur.

Birkaç basit düzenlemeyle yerel kampanyalarınızı anından global olarak yayınlayabilir, markanızı yerelden globale hızlıca taşıyabilirsiniz.Bu gibi senaryolar sadece büyük markalar için geçerli değildir. Küçük işletmeler hatta start-uplar bile internetin bu gücünden yararlanabilir.

Maliyet

Maliyet - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Maliyet – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Maliyet, bir değer elde etmek için yapılan harcama ve katlanılan fedakarlıklar toplamıdır.

Dijital pazarlama, uygun maliyetli bir yapıya sahiptir. Klasik pazarlamaysa, ürün ve/veya hizmetleri; televizyon, dergi, gazete, bilboard, radyo vb. kanallar aracılığıyla hedef kitlesine ulaştırır. Bu kanallar, etkileşimi ölçülemeyen ve markalara ağır maliyet yaratan kanallardır.

Dijital pazarlama tarafındaysa; ister büyük ister küçük bir işletmeniz olsun, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal medya pazarlaması ve içerik pazarlaması gibi bazı stratejiler oluşturmak ve uygulamak  ücretsizdir. Sadece bu stratejiler özelinde bile, bu kanalların ücretsiz olmasının yanında büyük bir müşteri kazandırma potansiyeline sahiptirler.

Ayrıca dijital pazarlama bileşenlerinde maliyetler, önceden tahminlenebilir ve kontrol edilebilirdir. Hangi kampanyanın ne kadar kişiye tahmini olarak ne kadar bütçeyle ulaşılabileceği bilinir. Eğer maliyetler artıyorsa kampanyalar hızlı durdurulabilir.

Enseklik

Esneklik - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Esneklik – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Esneklik, az bir zaman içinde çok az bir maliyet ve çabayla değişebilme ve/veya değişime uyum sağlayabilme yeteneğidir.

Dijital Pazarlama, gücünü interneten alır. İnternet hem değişim hem hız yönünden bulunmaz bir güçtür. Dijital pazarlama stratejinizin, bir bölümü size göre işlevsiz hale gelmişse bunu anında değiştirebilir ve etkilerini çabuk bir şekilde görebilirsiniz. En basit online reklam kampanyasını bile, istediğiniz an durdurup, hatalarını düzeltip, tekrardan yayına alabilirsiniz.

Hatta işi abartıp tüm stratejinizi zamandan ve mekandan bağımsız olarak değiştirebilir ve/veya kaldırabilirsiniz. Kısacası dijital pazarlama bileşenlerinin kontrolü tamamen sizin elinizdedir.

Hız

Hız - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Hız – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Fizik yasalarına göre Hız, bir hareketlinin birim zamandaki yer değiştirme miktarıdır.

Dijital pazarlamayı kullanırken hedef kitlenize çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bunun en temel sebebi internetin yapısıdır. Dakikalar içinde oluşturduğunuz bir kampanya, saniyeler içinde hedef kitlenize ulaşabilir. Böyle bir senaryo sadece yerel pazar için gerçekleşmez, kampanyalarınız dünyanın her noktasına aynı hızda ulaşabilir.

Hızın bir diğer avantajı pazarlama fikirlerini hızlı bir şekilde test edebilmenize olanak sağlar .Ortaya çıkmış sorunları yine hızlı bir şekilde tespit edip anında düzeltebilirsiniz.

Çeşitli İçerik

İçerik Çeşitliliği - Dijital Pazarlamanın Avantajları
İçerik Çeşitliliği – Dijital Pazarlamanın Avantajları

İçerik, “konuşma, yazı veya çeşitli sanatlardan herhangi birini içeren; bir araçla ifade edilecek bir şey” dir.

Dijital pazarlamanın çok önemli bir yararı da, markanızı çevrimiçi olarak ifade etmek için farklı içerik türlerini kullanma şansıdır. Yazı, görsel, video ve ses tabanlı birçok içerik şekilleri ile markanıza uygun olan içerikleri yaratabilirsiniz. Bu içerik şekillerini dilediğiniz yaratıcılıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca birçok içerik şeklini ücretsiz oluşturabilir, ücretli olabilecek bazı parçaları ucuza temin edebilirsiniz.

Ayrıca içerikleri diğer platformalara hızlı bir şekilde uyumlu hale getirebilir. Böylelikle hem zamandan hem maliyet açısından çok daha verimlilik elde edilebilirsiniz.

Sizin için Önerilen Makale: İçerik Pazarlaması nedir?

Detaylı Hedefleme

Etkili ve Detaylı Hedefleme - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Etkili ve Detaylı Hedefleme – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Hedef, yapılması tasarlanan iş, amaç. İstenilenlere erişmek için gerekli olan kısa dönemli aşama durumlarını oluşturur.

Dijital pazarlamanın bir diğer avantajı detaylı ve etkili hedefleme yapabilmesidir. Detaylı hedefleme, işletmenin hedefleri olabileceği kadar hedef kitle seçimi de olabilir.

Eğer işletmeniz tanınabilirlik hedefliyorsa, Google Ads gibi SEM araçları doğrudan sizi hedefleriniz doğrultusunda yönlendirebilir. Google Ads üzerinde reklam oluştururken size işletme hedefinizi belirmeniz gerektiğini hatırlatır. Yaptığınız seçime göre reklamları optimize eder. Aynı şekilde Facebook ve Instagram da kampanlarınızı oluştururken de bu hedef doğrultusunda sizi yönlendirir.

Yine kampanyalarınızı kime ulaştıracağınız konusunda (hedef kitle seçimi) detaylı hedefleme yapabilirsiniz. Bu hedeflemeler; Demografik, Coğrafi, Davranışsal ve Psikografik gibi genel bölümlere göre yapılabildiği gibi çok daha detaylıda yapılabilir.

Veri

Veri - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Veri – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Veri, bir araştırmanın, bir tartışmanın, bir muhakemenin temeli olan ana öge, muta, donedir. Bilgi, data anlamında kullanılır.

Dijital pazarlama demek veri demektir. Web sitenize gelen ziyaretçiler hangi site üzerinden geldiğine, hangi ülkelerde yaşadıklarına, sosyal medya paylaşımlarınızın hangi yaş aralığında daha çok beğenildiğine kadar birçok detaylı veriyi dijital pazarlama araçları sayesinde elde edebilirsiniz.

Veri elde etmek bir şeyi ölçülebilir kılar. Neleri doğru yaptığınızı nelerin yanlış gittiğini veriler sayesinde öğreniriz. Başarısızlık olduğu durumlarda çok daha rasyonel karar almamız yine veriler sayesinde olur. Böylelikle dijital pazarlama çok daha efektif hale gelir.

Verimlilik

Verimlilik - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Verimlilik – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Verimlilik, bir ürün ve/veya hizmet sisteminin ürettiği çıktı ile, bu çıktıyı yaratmak için kullanılan girdi arasındaki ilişkidir.

Dijital pazarlama, veri ve maliyet odaklılığı verimlilik konusunda muhteşem olmasını sağlar. Dijital dünyaya adım atmadan yapılan dijital pazarlama stratejisi sayesinde zaman, insan ve para kaynaklar tam verimlilik esasıyla çalışır. Verimsizlik elde edilen noktalar veri odaklılığı sayesinde anında tespit edilebilir, verimsiz kısımlar dijital pazarlama stratejinizden uzaklaştırılabilir.

Ayrıca dijital pazarlamanın çok daha az maliyetle çok daha fazla insana (hedef kitleye) ulaşabilir. Bu durumdan dolayı işletmenin yapacağı satışlarda çok daha verim elde edilir.

Optimizasyon

Optimizasyon - Dijital Pazarlamanın Avantajları
Optimizasyon – Dijital Pazarlamanın Avantajları

Optimizasyon, mevcut kaynakları en iyi şekilde kullanıp sonuca ulaşmak ve sorunları gidermektir.

Optimizasyon, önemli bir dijital pazarlama avantajıdır. Dijital pazarlamada, kampanyaların ve stratejilerin verileri kolayca elde edilebilir ve ölçülebilir. Ölçülebilen bir şey dolayısıyla daha iyi sonuçlar için optimize edilebilir hale gelir.

Optimizasyon, dijital pazarlama stratejinizin çok daha uzun ömürlü olmasını sağladığı kadar internet ortamında yaşanacak değişikliklere karşı çabuk bir şekilde reaksiyon almanızı kolaylaştıracaktır. Eğer işler durağanlaşırsa tüm kampanyaları hatta dijital pazarlama stratejinizi optimize edebilirsiniz. Böylelikle sürekli ve yaşayan bir strateji sahibi olursunuz.

Özet

Bu yazımda birçok avantajı genel olarak kategorilendirmeye dikkat ettim. Dijital pazarlama avatantajları, Türkçe ve İngilizce birçok kaynakta farklı farklı kategorilendirilse de genel hatlarıyla bu makalede anlatıldığı gibidir. Dijital pazarlama doğası gereği hızlıdır, ölçülebilir, düzeltilebilir, detaylı bir yapısı vardır ve en önemlisi değişen dünyada markalarınız için rehberdir.

Yazarın Notu: Bu makale (Dijital Pazarlamanın Avantajları), yayınlandığı platformun (internet) doğasına uygun olarak gerekli görüldüğü zamanlarda güncellenecektir. Sizde fikirlerinizi yorum bırakarak blogumun ve Dijital Pazarlamanın Avantajları isimli makalenin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Avatar for Umut R. Kirman
Author

Merhaba Ben Umut, Bildiklerimi paylaşmak ve kendi kişisel markamı geliştirmek için umutkirman.com kurmaya karar verdim.

Yorum Yap