İçeriğe geç →

Trello nedir ? Projelerinizi ve hayatınızı yönetin !

İşleriniz başınızdan mı aşkın ? Trello buna çözüm getirebilir. Sizlere bu yazımda günlük işlerinizde ve ufak projelerinizde kullanabileceğiniz Trello‘dan bahsedeceğim. Artık internet ve bilgisayar teknolojisinin olduğu yerde çözümlerde farklılaşabiliyor.

#Trello nedir ?

Trello, post-it mantalitesiyle çalışan sade ve kullanışlı proje yönetim uygulamasıdır. Yapacağınız işleri belli alanlarda sanki post-it yapıştırır gibi takip edebiliyorsunuz. Tabi ki bu kadar da basit değil kendine has özelliklere sahip, bunları tek tek özetlemek için Trello‘yu bölümlere ayırmakta fayda var.

Trello üç ana bölümden oluşuyor;

  1. Panolar
  2. Listeler
  3. Kartlar (Post-it Benzeri)

#1 Panolar

Trello Panolar
Panolar

Panolar her bir projenin kendine ait alanı denilebilir yani Panolar=Projeler, Kişisel Şeyler gibi. Birinci Bölge’de anasayfa, panolar ve takım olarak ortak kullandığınız panolar gözükür. İkinci bölgede en son görüntülediğiniz panolar, üçüncü bölgedeyse tüm panolar ve tüm ortak panolar gözükür.

#2 Listeler

trello-arayuz
Panoların içi

Listeler, post-itleri yapıştıracağımız bölünmüş alanlar olarak düşünebilirsiniz. Misal yukarıdaki panoya oluşturduğum Yapılacaklar – Yapılıyor – Yapıldı gibi. Bu bölümler genellikle bu sıralamaya uygun kullanılsada hayal gücünüze, projenize veya keyfinize göre oluşturabilirsiniz.

#3 Kartlar (Post-it)

Trello kart içi
Kartın içi

Kartlar, bu uygulamayının en küçük yapı taşı ve her şeyin detaylı şekilde takibinin yapıldığı şey. Kartları özellikli post-itler olarak düşünebilirsiniz.

  • Kartlara açıklama ekleyebilirsiniz.
  • Kartalara görsel ekleyebilirsiniz.
  • Kartlara dosya ekleyebilirsiniz.
  • Kartlara yorum yapabilirsiniz.
  • Kartlara yapılacak listesi ekleyebilirsiniz.
  • Kartlara görev gibi bitiş tarihi verebilirsiniz.
  • Kartlara üye atayabilir böylelikle sadece üyenin veya birlikte takip edilmesini sağlayabilirsiniz.

Üstelik Trello’nun hem ücretli hem ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Bireysel kullanıcılar veya küçük ekipler için ücretsiz versiyonu fazlasıyla iş görecektir. Ücretli versiyonu hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.

Anlamadığınız bir yer olursa yorumlarda belirtirseniz seve seve yardımcı olabilirim 🙂 .

Not: Eksiklik sayılır mı bilmem ama panoya abone olmazsanız (kendi açtıklarınız dahil) bitiş süresi koysanız bile bildirim gelmiyor.

Sizin Trello hakkında görüşleriniz nelerdir ? Yorumlarınızı bekliyorum.

Kategori: Teknoloji

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir