İster bir işletme sahibi olun ister yeni bir işletme kurun 21. yüzyılda satışlarınızı artırmanın en önemli yolu çevrimiçi varlığınızı oluşturmaktan geçiyor. Buna ulaşmanın en önemli yolu dijital pazarlama stratejisi geliştirmenizde yatıyor.

Bir dijital pazarlama stratejisi, sayfanıza ilgili kullanıcıları çekerek, daha fazla potansiyel müşteri edinip, satışları artırarak şirketinizi büyütmenize yardımcı olacak en temel olgudur.

İyi şeyler yalnızca planlanırsa olur, kötü şeyler kendiliğinden olur. – Philip B. Crosby

Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmadan önce bir dizi başka kavramların net belirlenmiş olması düzgün bir strateji oluşturmın temel şartıdır.

Aşağıdaki listeyi eksiksiz olarak tamamlamak dijitale açılmadan veya mevcut şartları optimize etmeden önceki ilk basamak olmalıdır.

 • Misyonu – Vizyon
 • Hedef
 • Strateji
 • Taktik

Misyon – Vizyon

Öncelikle işletmenizin vizyon ve misyonu belirleyerek başlamalısınız. Vizyon ve Misyon doğru tanımlanmadığı taktirde bu durum hem kurumsal yapınıza zarar verebilir hem ileride çıkacak kafa karışıklıklarına neden olabilir.

Kısaca vizyon ve misyonu tanımlamak gerekirse;

Misyon: İşletmenin öncelikli sorumluluklarını ve ürettiği / sattığı ürün ve hizmetlerdeki amaç ve gayelerini temsil eder. Kaynak

Vizyon: İşletmenin uzun dönemde gerçekleştirmeyi hedeflediği sonuçları ifade etmektedir. Kaynak

Hedef, Strateji ve Taktik

Belki de işletmelerin veya bireylerin en çok karıştırdığı konuların başında bu üç kavram geliyor. Birbirinin aynısı gibi duran bu kavramlar, tanımları gereği birbirinden oldukça farklıdır.

Hedef: Yapılması tasarlanan iş, amaç. İstenilenlere erişmek için gerekli olan kısa dönemli aşama durumlarını oluşturur. Kaynak

Strateji: Önceden belirlenen bir amaca ulaşmak için tutulan yol, strateji. Kaynak

Taktik: İstenen sonuca ulaşmak amacıyla izlenen yol ve kullanılan yöntemlerin tümü. Kaynak

Hedef Kitlesi: Taktiklerin uygulanacağı belirli özelliklere göre segmentlere ayrılmış insan topluluğu.

Örnek

Yukarıda yazılan kavramları basitçe tanımladıktan sonra bunları bir örnekle pekiştirmek çok daha iyi olacaktır.

İnternet üzerinden ayakkabı satışına başlamak isteyen ve fiziksel bir mağazası bulunmayan bir işletme kurulduğunu varsayalım.

Bu işletmenin en sade haliyle misyon, vizyon, hedef, strateji ve taktik tanımları şöyle olacaktır;

Misyon: Topluma fayda sağlayan kaliteli ve dayanıklı ürünler sunmak.

Vizyon: Türkiye’nin en değerli ve en çok satan ayakkabı satıcısı olmak.

Hedef: Kaliteyi artırmak, satışları artırmak, maliyetleri düşürmek, düzenli büyümek, dijital platformlarda tanınırlık vb.

Hedef Kitlesi: Her yaş kategorisinden insanlar.

Strateji:

 1. Arama motorlarında daha iyi bir konum için taktiklerin planlanması, uygulanması, kontrol edilmesi ve iyileştirilmesi. ( SEO Stratejisi)
 2. Sosyal medyada daha fazla tanınırlık için taktiklerin planlanması, uygulanması, kontrol edilmesi ve iyileştirilmesi. (Sosyal Medya Pazarlaması Stratejisi)
 3. Dönüşümlerin artırılması için taktiklerin planlanması, uygulanması, kontrol edilmesi ve iyileştirilmesi (Sayfa İçi SEO Stratejisi, UI/UX vb.)

Taktik:

 1. Satış sayfasına paralel blog oluşturup, SEO kurallarına uygun içerik yazmak.
 2. Sosyal medya etkileşimi artımak için dikkat çekici sosyal medya tasarımları yapmak.
 3. Sepette ürünü almaktan vazgeçen müşterileri tekrardan bu sürece sokarak alışverişleri tamamlatmak.

Dijital Pazarlama Stratejisi nedir?

Dijital Pazarlama Stratejisi nedir?
Dijital Pazarlama Stratejisi nedir?

Dijital Pazarlama Stratejisi, hedefe ulaşmak için çevrimiçi pazarlama kanallarını kullanmanızı sağlayan bir dizi eylemdir. Bu çevrimiçi kanallardan hangilerinin kullanılacağını sizin işletme hedefiniz belirler.

İşletme hedefinize bağlı olan çevrimiçi hedefleriniz, dijital pazarlama hedeflerinizi şekillendirir. Dijital Pazarlama Hedeflerinizi oluşturansa Dijital Pazarlama Stratejisidir.

Sizin İçin Önerilen Makale: Dijital Pazarlama nedir?

Dijital Pazarlama Kanalları genel hatları itibariyle şunlardır;

 • SEO (Arama Motoru Optimizasyonu)
 • SEM (Arama Motoru Pazarlaması)
 • İçerik Pazarlaması (Content Marketing)
 • E-Posta Pazarlaması (E-Mail Pazarlaması)
 • Sosyal Medya Pazarlaması
 • Affiliate Marketing
 • Native Advertising
 • Inbound Pazarlama (İçeri Doğru Pazarlama)
 • Influencer Pazarlaması (Influencer Marketing)
 • Viral Pazarlama

Bir önceki bölümde bahsedilen kavramlar (Vizyon, Misyon, Hedef Kitle vs.), işletmenin genel hedefleri doğrultusunda doğru belirlendiyse Dijital Pazarlama Stratejinizi oluştururken işiniz kolaylaşacaktır.

101: Dijital Pazarlama Stratejisi Oluşturma

Sıfırıncı Adım: Ürün veya Hizmet

Urun veya Hizmet
Ürün veya Hizmet

İnternette satacağınız ürünü veya vereceğiniz hizmet, işletmenizin en temel yapı taşıdır. İster muhteşem dijital pazarlama stratejisine sahip olun ister çok iyi marka bilinirliliğine, vereceğiniz hizmet veya satacağınız ürün beklentileri karşılamıyorsa tüm çaba boşuna olacaktır.

Unutmayın ki bu çabalar dijital tüketiciye ulaşmak için varlar. Sonuç olarak onlar tüketici ve tükettikleri mal veya hizmet kötüyse yapılan çabalar hiç bir işe yaramayacaktır.

Birinci Adım: Hedef Kitle Belirle

Hedef Kitle nedir
Hedef Kitle

Ürün veya hizmet konusunda aklınızda soru işarti yoksa bunları kimlere sunmak istediğinizi ve kimler tarafından tüketilebileceğini bilmeniz gerekiyor. Ürününüz veya hizmetiniz aşırı speasifik bir kitleye hitap edebileceği gibi çok daha geniş bir hedef kitleniz olabilir.

Yine de bunları belirli özelliklere göre gruplandırarak hedef kitlenizi belirlemeniz ve hedef kitle segmentasyonu yapmınız gerekir.

Basit Tanım: Segmentasyon, hedef kitlenin belirli özelliklere göre ayrılması işlemidir.

 • Demografik Segmentasyon
  Yaş, Cinsiyet, Gelir Durumu, Din, Dil ve Irk
 • Coğrafi Segmentasyon
  Ülke, Eyalet, Bölge, İklim
 • Davranışsal Segmentasyon
  Eğilimler, Tekrarlanan Eylemler, Özellik, Ürün kullanımı ve Alışkanlıklar
 • Psikografik Segmentasyon
  Kişilik, Tutum, Değerler ve İlgi alanları

İkinci Adım: Hedef Belirle

Hedef
Hedef

Her işletmenin bir hedefi olduğundan bahsetmiştik. Dijital stratejinizin bundan bağımsız olması artık beklenemez. Yine de internet dinamiklerini hesaba katmak oluşturulacak hedeflerin ayaklarının yere sağlam basmasını sağlayacaktır.

Hedefin tekrar tanımını yapacak olursak;

Hedef: Yapılması tasarlanan iş, amaç. İstenilenlere erişmek için gerekli olan kısa dönemli aşama durumlarını oluşturur. Kaynak

Bu noktada KPI‘ların oluşturulması gerekiyor.

KPI, İngilizce Key Performance Indicator kavramının baş harflerinin kısaltmasıdır. Türkçe Temel Performans Göstergesi olarak çevrilir.

KPI basit haliyle ulaşılması arzulanan, ölçülebilir; kilit hedef veya hedefler olarakta düşünülebilir. Ana hedefinizi KPI’lara bölünerek, sürekli ölçüm ve optimizasyon yapılması gerektiği unutulmamalıdır.

Not: Ölçüm ve Optimizasyondan ‘Beşinci Adım ve Altıncı Adım’ kısımda daha detaylı bahsediyorum.

Dijital platformlardan belirli sayıda trafik çekerek satışlarınızı artırmak genellikle ana hedef sayılır. Ayrıca bu satışların düzenli olarak artmasını uzun vadede istemek yine bir hedef sayılır. Doğru hedefleri koyarsanız başarıya bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

Üçüncü Adım: Kanal Seçimi

Kanal Secimi
Kanal Seçimi

Dijital Pazarlama Kanalları tüketicilere ulaşmamızı sağlayan patikalardır. Bunlar Dijital Pazarlama Stratejisi nedir? bölümünde sıralandı. Bu kanalların hepsini seçmek yerine, size daha uygun olanı seçmeniz başlangıç aşamasında zaman ve maliyet kaybının önüne geçecektir.

Tavsiyem ilk başlangıç için SEO, SEM ve Sosyal Medya Pazarlaması üzerinden hareket etmenizdir.

 • SEO ve SEM için ihtiyacınızı karşılay bir Web Sitesi kurulması gerekiyor.
 • Sosyal Medya Pazarlaması için özellikle Instagram ve Facebook hesaplarını etkin kullanmanız gerekiyor.

Ayrıca fikir vermesi açısından, aynı hedef kitleyi hedefleyen ve benzer hedeflere sahip rakiplerinizin, hangi kanalları kullandığını araştırabilirsiniz.

Dördüncü Adım: Kampanya Oluştur

Kampanya Olustur
Kampanya Oluştur

Seçtiğimiz kanallar için genel bir ‘satış artırma‘ veya ‘bilinirlik‘ kampanyası planlamış olabilirsiniz. Tüm kanallar bütünsel olarak yaklaşmak zaman ve maliyet kazandırsa bile, her kanal kendi dinamiklerine sahiptir.

Genel Kampanyanızı oluşturduktan sonra hangi kanalları kullanmayı planlıyorsanız bunlara göre özelliştirmeler yapmayı ihmal etmeyin.

Satışı artırmaya yönelik kampanyanız genel yapısı gereği aynı olsa bile kanallar özelinle ekleme veya çıkarma yapılabilir.

Basit bir örnekle açıklamak gerekirse; ‘Yeni sezon ürünlerinde %20 İndirim‘ ana kampanya temanız olsun. Sosyal Medya uygulamaları için Hikayeler üzerinden gelenler tüketiciler için artı ‘%5 İndirim‘ yapabilirsiniz veya E-Posta Bültenine tıklayıp web sitenize gelenler için ‘10 TL İndirim Kodu‘ verebilirsiniz.

Beşinci Adım: Ölçme

Olcmek
Ölçmek

Belki de dijital pazarlamanın, klasik pazarlamadan ayrıldığı en temel noktalardan biri de kanallardan gelen kullanıcıların ölçülebilir (çoğunlukla) olmasıdır.

Gelişen teknolojiyle birlikte web sitenize gelen kullanıcıların hangi kaynaktan, hangi kampanyadan geldiğini hatta web sitenize girdikten sonra hangi sayfada ne kadar zaman geçirdiği bile ölçülebiliyor.

Bu ölçmenin sağlanması için web sitenize gerekli kurulumların yapılmış olması ve özel link yapılarının kurulmuş olması gerekiyor.

Buradaki tavsiyem olabildiğince şekilde bu ölçme mekanizmasını iyi kurmanızdır. Hangi kanalların getirisi yüksek, kullanıcılar nerelerden web sitenizi keşfediyor, bunları kaç tanesi sitenizde satın alım yapıyor gibi soruların cevapları dijital pazarlamacının belki de en çok merak ettiği sorular arasındadır.

Unutulmamalı ki ölçebildiğiniz şeyleri iyileştirme ve değerlendirme şansına sahipsiniz.

Altıncı Adım: Optimize Et

Optimize Etmek
Optimize Etme

Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmak tek seferlik bir olay değildir. Oluşturduğunuz strateji aslında yaşayan bir varlık gibidir. Her canlı gibi bakıma ihtiyacı vardır. Oluşturduğunuz kampanyalardan gelen verileri değerlendirip iyileştirilmelisiniz.

Dijital Pazarlamacının belkide en çok zaman ve enerji harcayacı kısım burasıdır: Günlük gelen verileri alıp, geçmiş verilere göre analiz edip, gelecekteki değişimleri tahminleyerek sürekli iyileştirme yapması.

Böylelikle Dijital Pazarlama Stratejisi çok daha uzun ömürlü olur, verimliliği artar ve işletmenize maksimum kârı getirir.

Yinede Dijital Pazarlama Stratejisi bir canlı gibi ömre sahiptir; Doğar, büyür, gelişir ve ölür. Her ne kadar uzun soluklu muhteşem bir Dijital Pazarlama Stratejisine sahip olursanız olun zamanla belli bölümleri hatta tamamen bile işlevsiz hale gelebilir.

Bu durumda yapılabilecek tek şey geçmiş verilerinize ve kendi deneyimlerinize dayanan yeni bir Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmak.

Özet

Basit bir Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmak için gerekli basamaklar yukarıda  özetledim. Optimizasyon bölümünün ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Optimizasyon, aslında sürekli devam ettirilmesi gereken bir eylemi ifade eder. Kuracağınız strateji sürekli analiz edilmeli ve geliştirilmelidir.

Bu yazımı okudan sonra;

 • Vizyon, Misyon, Hedef, Strateji, Taktik, Dijital Pazarlama Stratejisi kavramlarını ve ilişkilerini
 • Basit bir Dijital Pazarlama Stratejisi oluşturmayı öğrendiniz.

Peki sizin için Dijital Pazarlama Stratejisi nedir? Nasıl bir yol izlenmelidir. Sizde fikirlerinizi yorum bırakarak blogumun ve yazının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Yazarın Not: Bu makale yayınlandığı platformun (internet) doğasına uygun olarak gerekli görüldüğü zamanlarda güncellenecektir.

🙂

Author

Merhaba Ben Umut, Bildiklerimi paylaşmak ve kendi kişisel markamı geliştirmek için umutkirman.com kurmaya karar verdim.

Yorumlar