Dijital Pazarlama günümüzde birçok insanın hayatına temas eden kavramlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Önüne dijital kelimesi konan her kavram şüphesiz ki internetin hayatımıza girişi ile çok daha popüler hale geldi. 

Başlangıç: İnternetin Kısa Tarihi

İnternetin hikayesinin temelinde bugün bile birçok film, kitap, belgesel, makale vb. şeylere konu olmuş soğuk savaş dönemi yatıyor. Her şey iki süper gücün (ABD – Sovyet Birliği), akıllara gelebilecek her alanda karşı karşıya gelmesiyle başladı ve teknoloji bu soğuk savaşın en önemli cephelerinden biriydi.

Yıllar 1957 gösterirken Sovyet Birliği, Sputnik uydusunu uzaya göndermeyi başarmıştı. Dünya’daki temel düşünce ABD’nin bu savaşta ağır yara almış olduğuydu.

sputnik uydusu
Sputnik Uydusu (Kaynak)

Bilgi: Sputnik’in uzaya gönderilmesi ayrıca başka bir cephe daha açmıştı, en bilinen adıyla Uzay Yarışı’ydı. Bu olay şimdilik konumuzun dışında.

ABD, bu ilerlemeye tüm gücüyle cevap verebilmek için tüm kurum ve kuruluşları bünyesinde teknoloji odaklı yapılar kurmaya başladı. Bunlardan en bilinenlerinden biri ve doğrudan internetin temelleri ortaya çıkaran yapı, ARPA yani ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Teşkilatıdır.

ARPA, 1958 yılında ABD Savunma Bakanlığı bünyesinde kuruldu. Adından da anlaşılabileceği gibi askeri odaklı bir teknoloji gelişim odağına sahip bu kurumun başına, kuruluşundan tam dört yıl sonra Joseph Carl Robnett Licklider getirildi.

Joseph Carl Robnett Licklider
Joseph Carl Robnett Licklider (Kaynak)

Bilgi: 1962 Ağustosu’nda bir bilgisayar bilimcisi ve teknoloji şirketi Bolt Beranek ve Newman’ın başkan yardımcısı olan Joseph Carl Robnett Licklider ‘’Galaksiler Arası Bir Bilgisayar Şebekesi’’ fikrini tartıştığı bir takım notlar kaleme aldı. Bu devrimci fikirler hayret verici bir şekilde bugün internettin geldiği yerle ilgili hemen her şeyi kapsıyordu.

Licklider iki yıllık görev süresinde teşkilatı bilgisayar ağları geliştirmenin önemine ikna etti. İkna sonrası ARPA’nın bünyesinde ARPA.NET kuruldu. 1965 yılında MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) Lincoln’de bulunan bir bilgisayar ile Kaliforniya’daki bir ABD Hava Kuvvetleri bilgisayarına bağlandı.

İlk kez iki bilgisayar birbiriyle bir ağ üzerinde birbirine bağlanıyordu ve bu gelişme günümüzde internettin ilk büyük adımı olarak kabul ediliyor. ARPA.NET’in en büyük amacı bünyesinde bulunan (genellikle üniversite ve askeri kurumlar) süper bilgisayarları birbirine bağlamaktı.

21 Kasım 1969 yılına gelindiğinde birisi University of California’da diğeri Stanford’da bulunan iki süper bilgisayar birbirine bağlanmıştı bile.

Bu ilerlemeyi 1971’e kadar kadar 15 ABD kurumu izledi. 1974’te deniz aşırı noktalar(Hawaii, Norveç ve Londra) bu ağa dahil edildi. İnternet bu noktadan günümüze kadar hiç durmadan ilerledi.

İnternet, bilgisayar sistemlerini birbirine bağlayan elektronik iletişim ağıdır. Kaynak

Dunya Internet Kullanimi
Dünya İnternet Kullanımı (We Are Social)

Bugün istatistiklere bakıldığı zaman İnternet kullanımı her dakika her saniye artıyor, internetle etkileşim şekli her geçen gün değişerek farklı bir boyuta evriliyor

2019 Ocak – 2020 Ocak arasındaki verilere odaklanan We Are Social Digital in 2020 raporuna göre Dünya nüfusunun %59’u internet kullanıyor, yine bu rapora göre 1 yıl içindeki internet kullanıcı artışı 298 milyon olarak kaydedilmiş.  Ayrıca rapora göre internet kullanıcıların günde ortalama internet kullanımı 6 saat 43 dakika.

Dünya nüfusunun yüzde %59’u yaklaşık olarak 4.54 milyar (4.540.000.000) kişiye eşittir.

Pazarlama nedir?

Pazarlama nedir
Pazarlama nedir?

Bu gelişimler ve veriler ışığında, Dijital Pazarlamanın tanımını yapman önce dijital olmayan halini yani Pazarlamayı tanımlamak daha doğru olacaktır.

Pazarlama; müşteriler, ortaklar ve genel olarak toplum için değeri olan tekliflerin yaratılması, iletilmesi, sunulması ve değiş tokuşu için faaliyet dizisi ve süreçleridir. Kaynak

Pazarlama, her zaman müşterilerinizle doğru yerde ve doğru zamanda bağlantı kurmakla ilgilidir. 

Bunun anlamı kitleniz neredeyse ve neyle zaman geçiriyorsa, ister büyük bir işletme olun ister küçük bir kobi, sizinde orada olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Dijital Pazarlama tam bu sırada devreye giriyor. İnternet teknolojisinin hayatımızda büyük bir yer tuttuğu bir dönemde bu kavramdan uzak kalkmak artık mümkün değil gibi.

Pazarlama faaliyetlerinizi, dijitale taşımanız için 90’lı yılların başından beri gelişen (kendi has özellikleriyle) bir faaliyet olarak Dijital Pazarlama günümüz dünyasının en popüler kavramlarından biri haline bu yüzden geldi.

Dijital Pazarlama nedir?

Dijital Pazarlamasi nedir
Dijital Pazarlaması nedir?

Dijital Pazarlama, bir ürün veya hizmeti tüketicilere ulaştırmak için, dijital ortamda yapılan ve dijitale has özellikleri içinde barındıran pazarlama faaliyetleri bütünüdür.

Dijital pazarlama tüketicilere e-posta, içerik pazarlaması, arama ağları, sosyal medya ve daha fazlası aracılığıyla ulaşır.

Bu durum, markalar için e-posta, video, sosyal medya veya web sitesi tabanlı pazarlama fırsatları dahil olmak üzere bir dizi olasılık olduğu anlamına gelmektedir.

Dijtal Pazarlamanın Avantajları

Dijital Pazarlamanin Avantajlari
Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital Pazarlama, klasik pazarlamanın kullandığı yöntem ve bileşenlerin aksine hızlı ve etkileşim içerir.

Klasik pazarlamada ürün veya hizmet reklam aracılığı müşterilere sunulur. Müşteriler bu sunulan reklam (ve türevi çalışmalar) ile ürün ve hizmeti sadece izler. Çoğu zaman etkileşimin ne seviyelerde olduğu bilinemez.

Başarılı olup olmadığı bazı çalışmalarla ancak anlaşılabilir. Bu durum hem zaman hem maliyet kaybına neden olmaktadır.

En temel birkaç avantajı basitçe sıralamak gerekirse;

  1. Zaman: Dijital Pazarlama çok daha hızlı yayılım oranı gösterir. Yapılan çalışma anında müşterilere ulaşır. Ayrıca yapılan çalışmalar çok daha kısa sürede ortaya çıkar.
  2. Maliyet: Klasik pazarlamanın devasa harcamalarının yanında dijital pazarlama maliyetleri çok daha düşüktür. Ayrıca maliyet ölçümü kıyaslanamayacak ölçüde daha nettir. Maliyet ölçümleri sonucunda çok daha az parayla çok daha fazla hedef kitleye ulaşılabilir.
  3. Etkileşim: Klasik pazarlamada iletişim genellikle tek taraflıdır. Müşteriler sadece sunulanı görürler. Dijital Pazarlama‘da müşteri sürekli etkileşim halindedir.
  4. Ölçüm: Dijital Pazarlama kampanyaları neredeyse kusursuz derece ölçülebilir. Kampanyanın ne kadar kişiye ulaşmış olduğunu, ulaşılan kişilerin özellikleri ne olduğu, kampanyanın getirisi ve ileride ulaşılabilecek kişi sayısına kadar birçok veriye yüksek doğrulukla ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Bileşenleri

Dijital Pazarlama nedir konusunu açıklığa kavuşturduktan sonra başlıca Dijital Pazarlama bileşenlerinin kısaca tanımları şunlardır;

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO nedir?
SEO nedir?

SEO (Search Engine Optimization), Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonudur. Organik arama sonuçlarında iyileştirmelerle sıralama yükseltmeyi amaçlar.

Sizin için önerilen makale: (2020) SEO nedir?

İçerik Pazarlaması

Icerik Pazarlamasi nedir
İçerik Pazarlaması nedir?

İçerik Pazarlaması, (İngilizcesi Content Marketing), tanımlanmış bir kitleyi çekmek ve elde tutmak ve onları daha kârlı müşteri eylemlerine yönlendirmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya Pazarlamasi nedir
Sosyal Medya Pazarlaması nedir?

Sosyal Medya Pazarlaması, kitlenizle bağlantı kurarak markanızı oluşturmak, satışlarınızı artırmak ve web sitesi trafiğini artırmak için sosyal medya platformlarının pazarlama eksininde kullanılmasıdır.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM)

SEM nedir
SEM nedir?

SEM (Search Engine Marketing), Türkçe karşılığı ise Arama Motoru Pazarlamasıdır. Arama motorlarında Ücretli reklamlarla trafik ve görünürlük kazanma sürecidir.

Affiliate Marketing

Affiliate Marketing nedir
Affiliate Marketing nedir?

Affiliate Marketing, web sitenizde başka birinin ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak için komisyon aldığınız, genellikle satış performansına dayalı bir reklam türüdür.

Native Advertising

Native Advertising nedir
Native Advertising nedir?

Native Advertising, esas olarak içeriğe dayalı olan ve diğer ücretli olmayan içeriğin yanında doğal bir şekilde gösterilmeye çalışılan reklamları ifade eder. Yayınlandığı web sitelerinde veya sosyal medya platformlarına, Sponsorlu Yayınlar , Tanıtılan Hikayeler veya Sizin için Önerilenler gibi başlıklara sahip olup reklam olmayan içeriğin yanında çıkan reklamlardır.

E-Posta Pazarlaması

E-Posta Pazarlamasi nedir
E-Posta Pazarlaması nedir?

E-Posta Pazarlaması (E-Mail Pazarlaması), ürünlerinizi ve hizmetlerinizi tanıtmanın, satmanın; yeni müşterilerle ilişkiler kurmanın, müşteri sadakatini pekiştirmenin ve müşterilerinizden değerli geri bildirim almak için e-postaların kullanmasıdır.

Inbound Pazarlama

Inbound Pazaralama nedir
Inbound Pazaralama nedir?

Inbound Pazarlama; en yalın tabiriyle ürün ve hizmetlerinizi, potansiyel müşterile ulaştırmak yerine, ürettiğiniz içerikle çeşitli kanallar üzerinden, potansiyel müşterilerin sizi bulması ve etkileşime geçmesidir. Dijital Pazarlama‘da en çok tercih edilen en zor yöntemdir.

Influencer Marketing

Influencer Marketing nedir
Influencer Marketing nedir?

Influencer Marketing,  dijital medya kanallarında kitleleri etkileme gücü olan, takipçileri tarafından otorite olarak kabul edilen kişilerin, hitap ettiği kitlenin satın alma davranışlarını etkileme üzerine yoğunlaşan bir pazarlama stratejisidir.

Viral Pazarlama

Viral Pazarlama nedir
Viral Pazarlama nedir?

Viral Pazarlama, tanımı hala tartışmalı olan bir dijital pazarlama türü olup, en basit tabiriyle oluşturulan ilgi çekici içeriğin, internet ortamında, doğal bir şekilde hızlıca yayılması olarak tanımlanabilir. Bazı otoriteler tarafından ağızdan ağıza yayılmak anlamıdan kullanılabilir.

Hangi Dijital Strateji

Bu sorunun cevabı çeşitli değişkenlere göre değişebilir. Daha önce belirlenen stratejinin olup olmadığına, sektöre hatta rakiplere göre bile değişebilir.

Birçok yöntemi içeren dijital pazarlama planı oluşturmak kısa ve uzun vadede çok daha yararlıdır.

Sizin için önerilen makale: Dijital Pazarlama Stratejisi nedir?

Özet

İnternetin bitmek bilmeyen gelişimi, hayatımızın her evresini etkilediği gibi iş yapış şekillerimizide şekillendiriyor. Firmalar müşterilerine ulaşmak veya küçük işletmeler pazarda sesini duyurmak için yaptığı çabalar, bugün itibari ile artarak dijital platformlara taşınıyor.

Bugünün dünyasında kendini sürekli yenilemeyen, statik kalmış tüm kavramlar dünya üzerinde egemenliği ele geçirmiş Z kuşağına ulaşmakta sıkıntı çekiyor. Günümüzün en büyük ihtiyacı haline gelen İnternet herkes büyük fırsatın ötesinde iş sahası haline geldi.

Bu gelişmeler ışığında Dijital Pazarlama çabası ektra bir çaba olmaktan çıkıp artık gereklilik haline geldi ve önümüzdeki uzun bir süre kendini sürekli yenileyerek kendinden bahsettirecek gibi görünüyor.

Yazarın Not: Bu makale yayınlandığı platformun (internet) doğasına uygun olarak gerekli görüldüğü zamanlarda güncellenecektir.

Sizde fikirlerinizi yorum bırakarak blogumun ve yazının gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

🙂

Author

Merhaba Ben Umut, Bildiklerimi paylaşmak ve kendi kişisel markamı geliştirmek için umutkirman.com kurmaya karar verdim.

Yorumlar